Młyn Maria i nie tylko

Młyn Maria – jedyny budynek mieszkalny stojący na wodzie

Młyn znajduje się na głównym szlaku prowadzącym z najstarszej części miasta – Ostrowa Tumskiego (kiedyś wyspy), centrum średniowiecznej władzy książęcej i kościelnej z Katedrą św. Jana Chrzciciela do Rynku z Ratuszem, centrum życia gospodarczego średniowiecznego miasta. Idąc mijamy unikatowe zabytki (m.in. Kolegiatę Św. Krzyża i Św. Bartłomieja, Pomnik Św. Jana Nepomucena, Zamek Piastów Śląskich, idąc przez Mosty Młyńskie widać romantyczny Most Tumski, Kościół NPM na Piasku, Ossolinem, gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego), podziwiając jednocześnie piękne widoki nad Odrą w pierwszej części trasy (szczególny polecenia jest bulwar Piotra Włostowica, czy ulica Grodzka do Mostu Uniwersyteckiego).

 Druga część trasy to przejście wąskimi uliczkami Starego Miasta, najlepiej wybrać ul. Kuźniczą, rozpoczynającą się od urokliwego pl. Uniwersyteckiego, która poprowadzi nas do samego Rynku. Ciekawe są również Więzienna, Garbary, Nożownicza, Kiełbaśnicza i Św. Jadwigi oraz unikat – Jatki). Ratusz Wrocławski należy do najpiękniejszych w Europie i warto obejrzeć go nie tylko z zewnątrz, ale także wejść do środka. Wrocław w średniowiecznej Europie był miastem dużym i bogatym, poza Rynkiem Głównym miał dodatkowo jeszcze dwa place handlowe – Plac Solny (przyległy do Rynku, tzw. rynek pomocniczy) oraz Nowy Targ (ulokowany w północno-wschodniej części dziś Starego Miasta). Idąc w drugą stronę z Młyna znajdziesz się na Nadodrzu, ostatnio bardzo modnej dzielnicy, charakteryzującą się w dużej mierze XIX-wieczną zabudową z artystycznymi muralami, modnymi pubami, kawiarniami czy barami. Są tam galerie, gdzie można kupić dzieła współczesnego polskiego designu. Młyn Maria znajduje się dokładnie pośrodku wszystkich tych miejsc, nie warto nawet ruszać samochodu, mając na wyciągniecie ręki rower miejski, hulajnogi a nawet własne nogi, dystans nie jest wielki. Dość wspomnieć, że do najbardziej oddalonych miejsc na liście do zobaczenia w samym Wrocławiu, absolutnym must have – Hali Stulecia, Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł czy ZOO z Afrykanarium jest stąd jedynie ok 2,6 km a do najnowszej atrakcji Wrocławia – Sky Tower, z której widok na miasto jest niesamowity dzielą nas jedynie 3 kilometry. Złośliwi twierdzą, że widok na miasto jest dlatego piękny, gdyż tylko stamtąd nie widać Sky Tower.

Młyn Maria to zabytkowy kompleks postindustrialny w sercu Wrocławia, którego historia sięga I połowy XIII wieku, kiedy to w 1242 roku przy ul. Staromłyńskiej zbudowano pierwszy młyn. W 1352 roku były już 2 młyny. Przez setki lat Młyn Maria zachowując swoją funkcję przemysłową był przebudowywany i modernizowany. Lata swojej prosperity przeżywał przez wiek XIX i pierwszą poł. XX, jako miejsce produkcji mąki funkcjonował do lat 60-tych ubiegłego stulecia. Potem zabudowania straciły swoje pierwotne przeznaczenie i nieremontowane zaczęły popadać w ruinę a zabytkowe urządzenia zdemontowano i zniszczono. Młyn szczególnie ucierpiał podczas powodzi tysiąclecia. W końcu postanowiono ten unikatowy zabytek uratować. W 2018 roku rozpoczęto gruntowną rewitalizację całego obiektu pod nadzorem konserwatora zabytków, zachowując maksymalnie dużo elementów z pierwotnej architektury.

Dziś Młyn Maria przeżywa drugą młodość, zyskał nową funkcję mieszkalno – usługową. W naszych apartamentach można obejrzeć i przeczytać książkę Marii Zwierz Sacrum i postindustrializm, Wschodnie wyspy odrzańskie we Wrocławiu. Historia zabudowy. Pozycja ta zawiera wiele rycin, zdjęć, map z czasów historycznych i współczesnych nie tylko Młyna Maria, ale innych obiektów mieszczących się na wyspach odrzańskich. Książka jest napisana w polskiej i angielskiej wersji.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że Wrocław leży na 12 wyspach a największe ich skupisko znajduje się w najstarszej części Wrocławia, czyli właśnie tam gdzie stoi Młyn Maria. Wrocław nazywany jest miastem „stu mostów” lub „Wenecją Północy” i zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości mostów, kładek i wiaduktów w Polsce. Źródła współczesne podają liczbę od 118 do 130. Wydaje się, że liczba ta jest bliższa 300, tak bowiem wzmiankowały źródła w przedwojennym Wrocławiu. W Europie Wrocław ustępuje tylko Hamburgowi, Wenecji, Amsterdamowi i Petersburgowi. Woda jest tu praktycznie wszędzie. Już z tego powodu warto Wrocław odwiedzić.

Więcej na temat zabytków Wrocławia, jego magicznych miejsc, ciekawostek, legend, dowiesz się z naszego Instagrama oraz starannie dobranych pozycji książkowych dostępnych w naszych Art Apartamentach.

Zapraszamy do zakładek poświęconych Art Apartamentom.

Filary naszego działania

Komfort

Elastyczność

Przyjazność