białe pranie na sznurku

Pranie – co powinniście wiedzieć?

Pranie pomimo, iż zdaje się być czynnością niewiarygodnie nietrudną, wielu osobom może sprawić niemały kłopot. Nowe urządzenia piorące posiadają programy wyjaśnione w dość jasny sposób, jednak, co jeśli nasza pralka nie posiada takich udoskonaleń? Oto kilka podpowiedzi, które trzeba wziąć pod uwagę!

1. Posegregowanie ciuchów

Istotne, by nie umieszczać wszystkich ciuchów jednocześnie do pralki. Segregujemy pranie po kolorach a także materiałach, z jakich są zrobione. Jeśli chodzi o kolory to pranie warto podzielić na białe, czarne oraz wielokolorowe. Należyta selekcja kolorów umożliwi stronienie od zafarbowania ubrań. Nie każdy materiał lubi taką samą temperaturę. Najłatwiej sprawdzać metki, jaka temperatura prania jest zalecana przez producenta. W innej temperaturze będziemy prać materiał jeansowy, jedwab czy satynę.

2. Patrz na metki!

proces praniaJak już wyżej pisaliśmy warto spojrzeć na informacje tyczące się prania zamieszczane na metce. Dzięki nim będziemy posiadali informacje nie jedynie, jaka jest zalecana temperatura prania, jednak również czy w ogóle możemy prać oraz prasować.

3. Temperatura wody

Znaczący jest wybór właściwej temperatury. Delikatne materiały pierzemy w niskich temperaturach. Duże zabrudzenia w wysokich. Także ciemne pranie opłaca się prać w niższych temperaturach, przez co nie stracą tak prędko swego koloru.

4. Wybór środka do prania

Ciemne, białe czy też kolorowe? W zależności od tego, jakie wrzucasz pranie, dobierz właściwy specyfik. Dostępnych jest wiele detergentów – proszki, kapsułki a także płyny. Pamiętaj, by detergent był dobrany do koloru prania! Komplementarnie trzeba też użyć preparatu do płukania, jaki nada ciuchom świeższy zapach. Możesz także dodać do pralki specjalistyczne chusteczki, które mają za zadanie wyławiać pigmenty, jakie ewentualnie mogły by pofarbować inne ubrania.

5. Włączamy pranie

Posegregowane ciuchy należy umieścić w bębnie pralki, dołożyć środki do prania, wyselekcjonować właściwy program, zamknąć drzwiczki od pralki po czym ją uruchomić. Prawda, że niezwykle proste?